#

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اِلهى‏ عَظُمَ الْبَلاءُ، وَبَرِحَ الْخَفآءُ، وَانْکشَفَ الْغِطآءُ، وَانْقَطَعَ الرَّجآءُ، وَضاقَتِ الْأَرْضُ وَمُنِعَتِ السَّمآءُ، واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیک‏ الْمُشْتَکى‏، وَعَلَیک الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخآءِ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، اُولِى الْأَمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَینا طاعَتَهُمْ، وَعَرَّفْتَنا بِذلِک مَنْزِلَتَهُمْ، فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ، فَرَجاً عاجِلاً قَریباً کلَمْحِ‏ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ، یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ، یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ، اِکفِیانى‏ فَاِنَّکما کافِیانِ، وَانْصُرانى‏ فَاِنَّکما ناصِرانِ، یا مَوْلانا یا صاحِبَ‏الزَّمانِ، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏، السَّاعَةَالسَّاعَةَ السَّاعَةَ، الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ، یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ، بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرینَ.   

صفحه اصلی
sepidemag| 2448| 1395/03/20

عنوان: انتظار فرج از منظر قرآن و حدیث

پژوهشگر: سید منتظر عباس رضوی


پدید آورنده: سید منتظر عباس رضوی
دانشگاه: مدسه عالی فقه و معارف اسلامی
سال: 1386
رشته: قرآن
استاد راهنما: حجة الاسلام محمد صابر جعفری
استاد مشاور: حجة الاسلام مجید حیدری نیک
کلید واژه: انتظار، فرج، قرآن، انتظار مزموم، انتظار ممدوح، ابعاد انتظار، آداب انتظار،
چکیده
موضوع این تحقیق، انتظار فرج از دیدگاه قرآن و حدیث می باشد. بر اساس این موضوع سوال اصلی این پژوهش از این قرار است: دیدگاه قرآن و حدیث در رابطه با انتظار فرج چیست؟
سوال های فرعی این تحقیق نیز بدین قرار است:
1. مراد از انتظار فرج چیست؟
2. انتظار مزموم چیست وممدوح کدام است؟
3. زمینه های ایجاد انتظار فرج جیست؟
4. آثار و فواید انتظار فرج چیست؟
5. آیا قرآن و حدیث به پاداش منتظران اشاره ای دارند؟
فرضیه های این تحقیق و پژوهش عبارتند از:
1. قرآن و حدیث در رابطه با انتظار فرج تاکید فراوان دارد.
2. انتظار فرج در زمان غیبت همانند جهاد در عصر ظهور است.
3. پاداش بر حسب عقل، فهم، معرفت و صبر است.
این تحقیق مبنی بر شش فصل به شرح ذیل می باشد.
1. کلیات موضوع تحقیق، سوال اصلی، سوالهای فرعی پژوهش، فرضیه تحقیق، بیان اهداف، ضرورت تحقیق،بیان مسئله، پیشینه و مفهوم شناسی با تبیین واژه ها است.
2. حقیقت انتظار و اقسام آن از جمله ویرانگر و سازنده، و شاخصه های هر دو مورد بررسی و تحلیل و تبیین قرار گرفته و در ضمن، انتظار عام و خاص با توجه به احادیث نقد و بررسی شده است.
3. در رابطه با ابعاد انتظار فرج است. در این فصل انتظار به دو بعد اعقادی و فرهنگی، اجتماعی تقسیم شد، در بعد اعتقادی بعد عملی و فکری با توجه به اصول دین، تقوی و تدیّن تبیین گردید.
4. در رابطه با آداب انتظار است که بعضی از آداب مهم و ضروری بیان شد از جمله شناخت و توجه به منتظر، تجدید عهد و دعا و توسل را می توان به طور خلاصه ذکر کرد.
5. آثار انتظار به دو بخش عمده فردی و اجتماعی تقسیم می شود که هر یک از آثار فردی و اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
6. پاداش منتظران، ابتدائا پنج تا از احادیث در رابطه با این موضوع تحلیل و سپس نتیجه ای که با بررسی آن ها به دست می آید بیان گشت و سعی بر این بوده که چرائیت این همه پاداش ذکر شود.


امام زمان (عج) امام مهدی (عج) انتظار مزموم انتظار ممدوح آداب انتظار زمینه سازی فرج قرآن مفهوم انتظار وظایف منتظران ولی عصر

نظرات کاربران


Parameter:871!model&61 -LayoutId:61 LayoutNameالگوی متنی کل

آمار بازدید

بازدید امروز:458

بازدید ماه جاری: 11148

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟