#

*بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ* اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً مجله علمی ـ تخصصی مطالعات مهدوی  

صفحه اصلی » مجله شماره32 » پايان نامه ها
sepidemag| 3545| 1396/06/29

عنوان: تأثیر تربیتی نیایش

پژوهشگر: حسن ملائی

پژوهشگر: حسن ملائی

دانشگاه: مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم

سال: 91

مقطع: سطح3

استاد راهنما: حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا علی کرمی

استاد مشاور: حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد صابر جعفری

کلیدواژه دعا تربیت آثار تربیتی نیایش

چکیده

این رساله تلاش نموده است آثار تربیتی نیایش را از میان متون اسلامی و ادعیه قرآنی و روایی استخراج نماید تا بدین وسیله، نیایش و دعا و عبادت را به عنوان یک مدرسه عملی، در زمینه تربیت همه جانبه انسان معرفی نماید به همین جهت در فصل اول، کلیات لازم درباره تربیت و نیایش نظیر ضرورت، مفهوم و گستره آنها و نیز مبانی مهم نیایش شامل مبانی هستی شناسی، انسان شناسی و معرفت شناسی مورد مداقه قرار گرفته زیرا بسیاری از آنچه در بعد بیان می شود متکی بر پیش فرضهایی مندرج در این فصل است. همچنین شرایط تأثیر نیایش به گونه‌ای نو و متفاوت از آنچه که در غالب کتابها بیان شده مورد تحلیل قرار داده و بر دو عنصر صداقت و اخلاص به عنوان شرایط اصلی تأثیر دعا و نیایش تأکید ورزیده و تلاش شده است تا سایر شروط با دلیلی منطقی ذیل این دو عنصر قرار گیرد. آنچه در این گفتار مورد تأکید بوده آن است که تمام آثار تربیتی متوقف بر نیایش که در این رساله می‌آید منوط به رعایت این شرایط است.

فصل دوم نوشته، اختصاص به نیایش و آثار فردی آن دارد و طبقه‌بندی این آثار در سه بخش به ترتیب آثار نیایش بر احساس و گرایش، آثار نیایش بر بینش و نگرش، آثار نیایش بر جسم صورت گرفته و در هر بخش آثار اختصاصی آن به صورتی مفصل بیان و تشریح شده است.

در فصل سوم و در ادامه تبیین موضوع رساله، این فصل به یکی دیگر از آثار فوق العاده نیایش یعنی نیایش و آثار اجتماعی آن پرداخته و از آثاری نظیر از بین رفتن خودخواهی و رشد بعد اجتماعی و روحیه مردم‌گرایی، تقویت روحیه مسئولیت‌پذیری، قانون مداری و اخلاق در اجتماع، توجه به معضلات و مشکلات اجتماعی و دغدغه اصلاح آن، تقویت روحیه وظیفه‌شناسی نسبت به امام و اطاعت از حاکم جامعه، ایجاد وحدت و همبستگی اجتماعی، سخن به میان آورده است.

خاتمه کتاب نیز به بیان مختصر برخی از آداب دعا و مواردی که نیایشگر غیر از شرایط دعا برای تکمیل اثر گذاری تربیتی نیایش، باید به آن توجه کند، پرداخته است.

اسلام شناسان غربی امام زمان (عج) امام مهدی (عج) اندیشمندان و مهدویت دایرةالمعارف های غربی غرب غرب و مهدویت مستشرقان مستشرقین مهدویت ولی عصر

نظرات کاربران


Parameter:734!model&61 -LayoutId:61 LayoutNameالگوی متنی کل

آمار بازدید

بازدید امروز:573

بازدید ماه جاری: 22721

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟