#

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اِلهى‏ عَظُمَ الْبَلاءُ، وَبَرِحَ الْخَفآءُ، وَانْکشَفَ الْغِطآءُ، وَانْقَطَعَ الرَّجآءُ، وَضاقَتِ الْأَرْضُ وَمُنِعَتِ السَّمآءُ، واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیک‏ الْمُشْتَکى‏، وَعَلَیک الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخآءِ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، اُولِى الْأَمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَینا طاعَتَهُمْ، وَعَرَّفْتَنا بِذلِک مَنْزِلَتَهُمْ، فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ، فَرَجاً عاجِلاً قَریباً کلَمْحِ‏ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ، یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ، یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ، اِکفِیانى‏ فَاِنَّکما کافِیانِ، وَانْصُرانى‏ فَاِنَّکما ناصِرانِ، یا مَوْلانا یا صاحِبَ‏الزَّمانِ، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏، السَّاعَةَالسَّاعَةَ السَّاعَةَ، الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ، یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ، بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرینَ.   

صفحه اصلی
sepidemag| 1361| 1395/11/10

معرفی موضوعات مهدوی جهت تحقیق

ظرفیت های انتظار موعود در تربیت انقلابی دانشجویان

بی تردید دانشجویان ارجمندی که در ایران اسلامی مشغول تحصیل هستند پتانسیل بسیار خوبی در جهت تحقق اهداف انقلاب محسوب می شوند لکن این بهره گیری مشروط به تربیت انقلابی آنها است. سوال مهم این است که با توجه به باورهای مهدوی ایرانیان و دانشجویان آن از این اعتقاد، چگونه می توان در فرایند تربیت انقلابی بهره برد و در سطوح گوناگون تربیت جسمی، روحی، عقلی، اجتماعی و... انتظار ظهور امام زمان عج چه آثار تربیتی را می توان برای دانشجویان بر شمرده و مکانیسم آن را طراحی کرد؟


مناسبات انتظار و جهاد از منظر قرآن و روایات

در واکاوی حقیقت انتظار حضرت مهدی عج به کلید واژه جهاد و واژگانی هم سو با آن بر خوریم که حاکی از همگونی و تلازم این دو مقوله با یکدیگر دارد. فهم دقیق این ارتباط به مطالعه تطبیقی دو مقوله انتظار موعود و جهاد فی سبیل الله در متون دینی بررسی مبانی و شاخصه های مشترک و سپس تعامل این دو با یکدیگر دارد. این مقایسه در بحث ماهیت شناسی انتظار ظهور بسیار موثر است چرا که بازخورد آن را می توان در مطالعات بین رشته ای مهدویت با علوم دیگری نظیر اخلاق- تربیت- سیاست- فرهنگ و سایر موارد و خروجی های علمی و کاربردی آن به روشنی مشاهده کرد.

نقش فرهنگ مهدویت و انتظار موعود در اصلاح و اتقای فرهنگ انقلابی موجود

فرهنگ مهدویت دارای معیارها و شاخصه های متعددی است که تسلط بر آن در مطالعات فرهنگی فرهیختگان و تولید یافته های فرهنگی فوق العاده موثر است.
یکی از مطالعات راهبردی در زمینه فرهنگ را بدون تردید در زمینه فرهنگ انقلابی می توان بر شمرد. اما از آنجا که مبانی اعتقادی انقلاب اسلامی بر پایه باورهای مهدوی بنا شده است لذا از فرهنگ برآمده از باورداشت مهدویت می توان در جهت اصلاح و رشد فرهنگ انقلابی و انقلابی گری در سطوح و عرصه های گواناگون، بهره های فراوان برد.

طلبه منتظر و اصول اخلاق سیاسی در فرهنگ انتظار

اتفاق مبارکی که بعد از وقوع انقلاب اسلامی بر نهادهای مختلف و به ویژه نهادهای علمی- فرهنگی افتاد این بود که رشد چشم گیری در روند رشد آنها ایجاد کرد. از جمله این نهادها و اصناف می توان حوزه های علمیه و طلاب گرامی را بر شمرد که ورود در عرصه های سیاسی- اجتماعی را در مسیر تحقق اهداف فرهنگی، از رسالتهای مهم خویش می دانند. اما باید دانست که ورود در عرصه سیاسی -با اذعان به اهمیت آن- باید آگاهانه و حرفه ای باشد. بی شک، سیاست در اسلام مقرون با اخلاق و تقوا است و سیاستمداری که در خزانه قلب خود اخلاق را حاکم نکرده باشد مطرود اسلام خواهد بود. همین امر مستلزم آن است که طلاب و روحانیونی که به سربازان و منتظران امام زمان شناخته می شوند فعالیتهای سیاسی خود را بر پایه انتظار حضرت قائم و اصول اخلاقی مناسب با آن ساماندهی کنند

نظرات کاربران


Parameter:927!model&61 -LayoutId:61 LayoutNameالگوی متنی کل

آمار بازدید

بازدید امروز:413

بازدید ماه جاری: 11103

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟