#

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اِلهى‏ عَظُمَ الْبَلاءُ، وَبَرِحَ الْخَفآءُ، وَانْکشَفَ الْغِطآءُ، وَانْقَطَعَ الرَّجآءُ، وَضاقَتِ الْأَرْضُ وَمُنِعَتِ السَّمآءُ، واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیک‏ الْمُشْتَکى‏، وَعَلَیک الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخآءِ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، اُولِى الْأَمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَینا طاعَتَهُمْ، وَعَرَّفْتَنا بِذلِک مَنْزِلَتَهُمْ، فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ، فَرَجاً عاجِلاً قَریباً کلَمْحِ‏ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ، یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ، یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ، اِکفِیانى‏ فَاِنَّکما کافِیانِ، وَانْصُرانى‏ فَاِنَّکما ناصِرانِ، یا مَوْلانا یا صاحِبَ‏الزَّمانِ، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏ اَدْرِکنى‏، السَّاعَةَالسَّاعَةَ السَّاعَةَ، الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ، یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ، بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرینَ.   

صفحه اصلی
sepidemag| 2152| 1394/09/28

معرفی موضوعات مهدوی جهت تحقیق


1. جایگاه بیعت با امام زمان(ع) در شکلگیری اخلاق مهدوی منتظران
از جمله موضوعات کاربردی که در حوزه مهدویت وجود دارد و در عصر غیبت امام عصر نیز از اولویت و اهمیت برخوردار است تخلق منتظران امام زمان(ع) به اخلاق حسنه و مهدوی است به گونه ای که در برخی از روایات نیز این امر مورد تأکید پیشوایان دینی ما قرار گرفته است. به نظر می رسد با توجه با جایگاه ویژه عهد و بیعت با امام زمان(ع)، می‌تواند به این مقوله نگاهی راهبردی در عرصه اخلاق مهدوی داشت و در روند شکل گیری اخلاق منتظران بهره جست. موضوع جایگاه بیعت با امام زمان در شکل گیری اخلاق مهدوی منتظران به دنبال بررسی این امر و یافتن مکانیسم دستیابی به اخلاق منتظرانه از رهگذر تجدید عهد با امام زمان است.

2. نقش محبت به امام عصر در تهذیب و خودسازی
طبق تعالیم انبیای گرامی و کتب آسمانی انسان کاری مهمتر از تزکیه نفس از رذایل و تزیین به فضایل ندارد اما هر کسی که وارد این وادی شود به خوبی می‌داند که پیمودن این مسیر و مبارزه با خود طبیعی، کاری بس دشوار است. برای مقاومت در این مسیر و تلاش مستمر برای غلبه بر نفس راه‌های مختلفی را می‌توان پیشنهاد داد لکن هیچ مقوله‌‌ای به اندازه عشق و محبت به اولیای خدا و به ویژه حضرت ولی عصر که مربی نفوس بشری است راه‌گشا نخواهد بود. موضوع فوق تأثیر محبت به امام عصر را در روند خودسازی مورد مطالعه قرار می‌دهد.

3. آسیب‌شناسی اخلاقی جشن‌های موهن نهم ربیع موسوم به عید الزهرا
بدون تردید باید همان گونه که در مصیبت اهل بیت محزون بود باید در شادی آنها نیز شاد بود. یکی از اعیاد شیعه مربوط به بزرگداشت آغاز امامت و ولایت حضرت مهدی در نهم ربیع است که متأسفانه در برخی از مناطق از موضوع اصلی خود یعنی گرامیداشت و تجدید میثاق با امام زمان(ع) خارج شده و گروهی به بهانه تبری از دشمنان اهل بیت و با تمسک جستن به برخی از نقلهای نامعتبر مرگ خلیفه دوم، اقدام به برگزاری مراسم‌هایی می‌کنند که حریمهای اخلاقی را که معیار ارزش‌گزاری انسانی است را پایمال می‌کند. موضوع معرفی شده می‌تواند به بررسی آسیب‌های اخلاقی این مراسم‌ها در جامعه منتظر امام عصر بپردازد و تبعات حاصل از آن را واکاوی کند.

4. جایگاه مهدویت در مدیریت آرمان‌گرایی جوانان و فرایند آن
از جمله ویژگیهای بارز در دوران جوانی، آرمان خواهی جوانان است که در صورت مدیریت و جهت دهی صحیح این میل، می‌توان از قدرت و نشاط جوانی بهره‌های فراوان فردی و اجتماعی برد. با توجه به آنکه در احادیث مهدوی نیز اکثر یاران امام زمان(ع) را جوان معرفی کرده‌اند به نظر می‌رسد که در صورت به روز کردن معارف مهدوی و ایجاد جذابیت این معارف در جوانان با استفاده از حس آرمان‌خواهی ایشان، معارف مهدویت این توان را دارد که خیل عظیم جوانان جامعه را سامان‌دهی کرده و ضمن تربیت مهدوی ایشان از این قدرت برای جامعه سازی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر نهایت استفاده را برد. البته ناگفته پیداست که توفیق در این امر هم به شناخت دقیق روحیه جوان و به ویژه آرمان‌گرایی او و هم به مجموعه معارف مهدوی متناسب برای جوان و هم به توانایی در داشتن مهارت انتقال معارف مهدوی به جوانان نیازمند است.

5. راه‌های ارتقای عفت و حیا در جامعه با بهره‌گیری از معارف مهدوی
از جمله موضوعات اجتماعی مهمی که آیین اسلام همواره به آن سفارش کرده است پررنگ بودن مسأله حیا و عفاف در روابط اجتماعی برای رشد جامعه است که گرچه در مورد بانوان ظهور و بروز بیشتری دارد اما اختصاص به آنها نداشته و مردان نیز همانند ایشان موظف به رعایت عفاف در صحنه اجتماع هستند. متأسفانه در سال‌های اخیر با ورود شبکه‌های اجتماعی و ماهواره شاهد کمرنگ شدن این ارزش انسانی- اسلامی در جامعه هستیم. برای حل این معضل بر این باوریم که با استفاده از گنجینه اعتقادی جامعه شیعه که باور به مهدویت از مهمترین آنها محسوب می‌شود می‌توان راه‌هایی را برای افزایش سطح عفاف افراد جامعه یافت که این پژوهش متولی یافتن همین راهها است.

اخلاق مهدوی امام زمان (عج) امام مهدی (عج) آرمان گرایی آسیب شناسی تهذیب جریان های انحرافی نهم ربیع الاول ولی عصر

نظرات کاربران


Parameter:829!model&61 -LayoutId:61 LayoutNameالگوی متنی کل

آمار بازدید

بازدید امروز:475

بازدید ماه جاری: 11165

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟