#

*بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ* اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً مجله علمی ـ تخصصی مطالعات مهدوی  

صفحه اصلی » مجله شماره 23 » مقالات
| 4017| 1395/08/22

نقش خود آگاهی در شکل گیری فرهنگ مهدوی(ادامه ازشماره20)

 محمد اکبری

محمد اکبری
8- امام شناسی و احساس نیاز به امام در پرتو خودآگاهی
از آنجا که حوزه‌های شناخت انسان در همدیگر اثر دارد و بینش انسان در یک حوزه باعث تحت تأثیر قرار گرفتن حوزه‌های شناخت دیگر او می‌شود. باید ببینیم خودآگاهی انسان در شناخت امام که خمیر مایه فرهنگ مهدوی است چه تأثیری دارد؟با اندکی تعمق بر روی کلام پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار در می‌یابیم خودآگاهی هم به طور مستقیم و هم به طور غیر مستقیم به امام شناسی می‌انجامد.
الف: اثر مستقیم
انسان وقتی ظرفیتهای وجودی خود را در پرتو خودآگاهی، کشف کرد، برای رسیدن به شکوفائی این استعدادها به شدت احساس نیاز به مربی در او شکل می‌گیرد.
اساساً خودشناسی، لازمه راهنماشناسی و راه‌شناسی است، چرا که انسان فاقد هویت و کسی که تعریف صحیحی از خود نداشته باشد و تصورش از خود درحد یک حیوان باشد و نیاز اساسی خود را خوراک و پوشاک و مسکن بداند، جهت تأمین نیاز به هر ذلتی تن در می‌دهد، جهان را چونان میدان مسابقه‌ای می‌داند که برای لذت بیشتر از امکانات آن و پیشی گرفتن از دیگران باید از هر وسیله‌ای استفاده کند، یک چنین انسانی هرگز در خود احساس نیاز به راهنما نمی‌کند و برای شناخت آن قدم از قدم برنمی‌دارد. اما انسان خودآگاه که در پرتو تعالیم درست به شناخت جامع از خود دست یافته است و می‌داند که ظرفیت اراده او به اندازه‌ای است که می‌تواند با تربیت درست و با شاگردی در مکتب امامت به قدرتی دست یابد که حتی کوهها را جابه‌جا کند، و ظرفیت بصیرت و دید او آنچنان بالاست که اگر موانع را کنار بزند اقتضای دیدن عرش الهی را داراست هرگز به خود اجازه نمی‌دهد سرمایه وجودی خود را به راحتی از دست بدهد. بلکه با تمام وجود به دنبال انسان کاملی می‌گردد تا بتواند از طریق او این استعدادها را به شکوفائی برساند.
گمشده او در رسیدن به منافع مادی نخواهد بود بلکه لذت او در ارتباط با آن راهنمائی است که بتواند جواب سؤالها و معماهای او را بدهد و او را به معرفت و شناخت متعالی برساند. وجود او لبریز از احساس نیاز به امام خواهد بود و این احساس نیاز اولین و بزرگترین گام در شکل‌گیری فرهنگ مهدوی خواهد بود.
ب: اثر غیر مستقیم
خودآگاهی علاوه بر تأثیر مستقیم در شناخت امام و احساس نیاز به راهنما از آنجا که مهمترین راه برای شناخت خداوند است به طور غیر مستقیم نیز در این امر دخیل است ، خود‌شناسی یکی از مهمترین راههای خداشناسی است به طوری که امیرالمؤمنین می‌فرماید:«هر که خود را شناخت، پروردگار خود را شناخت»

 

 

نظرات کاربران


Parameter:298!model&61 -LayoutId:61 LayoutNameالگوی متنی کل

آمار بازدید

بازدید امروز:511

بازدید ماه جاری: 15456

بازید کل:

نظرسنجی

نظر شما در مورد سايت؟