بررسی منطقه اورشلیم در روایات مهدوی

نویسنده

فارغ‌التحصیل مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم

چکیده

یکی از اماکن مطرح و تاثیر گذار بر تحولات آخرالزمانی که در متون دینی ادیان توحیدی بدان اشاره شده است و دارای اهمیت بسیار فراوان در وقایع آخرالزمانی‌‌‌ می‌باشد؛ شهر باستانی «اورشلیم‌‌‌» است که در روایات اسلامی‌با عنوان «بیت المقدس» بدان اشاره شده است.
این شهر که ‌‌‌بیش‌تر در منابع مسیحیت و یهود از آن یاد شده و تحولات و رویدادهای آخرالزمانی در منابع دینی این دو آیین وارد شده ‌است؛ در طول تاریخ به خاطر موقعیت بسیار سوق الجیشی و حساس و وجود اماکن بسیار مقدس- که هر سه آیین توحیدی اسلام و مسیحیت و یهود ادعای مالکیت آن را دارند- محل مناقشه و کشمکش بین آیین‌ها و کشورها بوده و شاهد جنگ‌ها و کشتارهای وسیع در طول تاریخ بوده است.
وجود اماکن مقدسی مانند بیت المقدس، مسجد الاقصی، قبه الصخره، پرستش گاه اورشلیم، هیکل سلیمان و دیوار ندبه؛ به این شهر قداست و اهمیت ویژه و خاصی داده است که همواره باعث درگیری و نزاع بین پیروان ادیان توحیدی بر سر تصاحب میراث دینی و فرهنگی متعلق به خودشان شده است.
آن چه بیش از همه، موجب حساس‌تر شدن این مکان مقدس گردیده، اخبار و احادیثی است که در مورد اتفافات و وقایع آخرالزمان در متون مقدس هر سه آیین وارد شده و نقش تعیین کننده و کلیدی به این شهر داده است. این نوشتار به اهمیت این شهر و تحولات آخرالزمانی آن پرداخته است.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Investigation of the Jerusalem area in the narrations related to Mahdaviat

نویسنده [English]

  • Mohammad Rahmāni
A graduate student of level 3 at Mahdism Specialized Center
چکیده [English]

One of the famous and influential places on the apocalyptic events that is mentioned in the religious texts of monotheistic religions and has great importance is the ancient city of "Jerusalem" which is introduced as "Bayt Al-Maqdis" in the traditions. This city is mostly mentioned in Christian and Jewish sources, and throughout history because of its very sensitive location and the existence of very holy places such as Jerusalem, Al-Aqsa Mosque, Dome of the Rock, Temple of Jerusalem, Solomon's Temple, and the Wall of Nudbah, which all three monotheistic religions of Islam, Christianity, and Jews claim to own it, has been a position of conflict between religions and countries and has seen wars throughout history. This article deals with the importance of this city and its apocalyptic developments with a descriptive-analytical method.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Mahdism
  • Jerusalem
  • Bayt al-Maqdis
  • the End of Time